Club Championship 2017/18

Hampton Sailing Club

Club Championship 2017-18 web

1 Division

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Race 5 Race 6 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Total Nett
1st Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 1.0 1.0 (3.0) 1.0 (2.0) 2.0 10.0 5.0
2nd Senior   Finn AUS 61 HSC M Jackson   112 2.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 23.0 7.0
3rd Senior DRCA Finn AUS 7 HSC G Clarke   112 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 4.0 3.0 3.0 28.0 12.0
4th Senior   Finn AUS 33 HSC S Skeggs   112 3.0 2.0 4.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 28.0 12.0
5th Senior Black Dog Finn AUS 3 HSC J Guther   112 4.0 (8.0 DNF) 1.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 31.0 15.0
6th Senior ORA Finn AUS 277 HSC R Lichter   112 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 4.0 40.0 24.0
7th Senior   Contender 1363 HSC J Maddick   106.5 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 45.0 29.0

2 Division

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Race 5 Race 6 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Total Nett
1st Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127 1.0 1.0 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 27.0 5.0
2nd Senior Red Peril Impulse 583 HSC N Watson   118.5 3.0 3.0 3.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 35.0 13.0
3rd Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 5.0 1.0 11.0 DNS 43.0 21.0
4th Senior Wine Down RS100 Aus 270 HSC M Johnson   105 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 48.0 26.0
5th Senior   Europe Dinghy KA14 HSC A Chabrol   120 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 49.0 27.0
6th Senior Panko Sabre 1907 HSC L Hutton   127 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 50.0 28.0
7th Senior   OK DINGHY G379 HSC A Loos   115.5 4.0 (11.0 DNF) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 59.0 37.0
8th Senior   Laser 163970 HSC B Brunton   113 (11.0 DNF) (11.0 DNF) 6.0 11.0 OCS 11.0 DNC 11.0 DNC 61.0 39.0
9th Senior   Sabre 264 HSC J Roberts   127 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 7.0 11.0 DNF 11.0 DNS 11.0 DNC 62.0 40.0
10th Senior RASA Sabre 347 HSC D Clarke   127 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNF 11.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 66.0 44.0

4 Division

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Race 5 Race 6 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Total Nett
1st Senior   Finn AUS 196 SYC     112 1.0 1.0 2.0 (4.0 DNF) (4.0 DNC) 4.0 DNC 16.0 8.0
2nd Senior   Finn NZL6   Gary   112 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 1.0 18.0 10.0
3rd Senior   Finn AUS 223 Black Rock B Reynolds   112 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 4.0 OCS 4.0 DNC 4.0 DNC 21.0 13.0

Race 5 - 1 Division - 12-11-17 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:01
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 14:01 14:53:43 0:52:43 0:48:49 0:00:00 108 1.0
2 Senior   Finn AUS 61 HSC M Jackson   112 14:01 14:55:46 0:54:46 0:48:54 0:00:06 112.2 2.0
3 Senior   Finn AUS 33 HSC S Skeggs   112 14:01 14:56:21 0:55:21 0:49:25 0:00:41 113.395 3.0
4 Senior Black Dog Finn AUS 3 HSC J Guther   112 14:01 14:58:00 0:57:00 0:50:54 0:02:20 116.775 4.0

Race 6 - 1 Division - 12/11/17 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:12
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 15:12 16:04:48 0:52:48 0:48:53 0:00:00 108 1.0
2 Senior   Finn AUS 33 HSC S Skeggs   112 15:12 16:08:21 0:56:21 0:50:19 0:01:36 115.261 2.0
3 Senior   Finn AUS 61 HSC M Jackson   112 15:12 16:08:42 0:56:42 0:50:38 0:01:57 115.977 3.0
4 Senior Black Dog Finn AUS 3 HSC J Guther   112     DNF       8.0

Race 11 - 1 Division - 4/2/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14:05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Black Dog Finn AUS 3 HSC J Guther   112     32:48 0:29:17 0:00:00 112 1.0
2 Senior DRCA Finn AUS 7 HSC G Clarke   112     34:14 0:30:34 0:01:26 116.894 2.0
3 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108     33:13 0:30:45 0:01:35 113.423 3.0
4 Senior   Finn AUS 33 HSC S Skeggs   112     34:35 0:30:53 0:01:47 118.089 4.0
5 Senior   Contender 1363 HSC J Maddick   106.5     37:09 0:34:53 0:05:58 126.854 5.0

Race 12 - 1 Division - 4/2/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15:55
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108     27:40 0:25:37 0:00:00 108 1.0
2 Senior Black Dog Finn AUS 3 HSC J Guther   112     29:01 0:25:54 0:00:20 113.27 2.0
3 Senior   Finn AUS 33 HSC S Skeggs   112     29:02 0:25:55 0:00:21 113.335 3.0
4 Senior DRCA Finn AUS 7 HSC G Clarke   112     29:09 0:26:02 0:00:28 113.79 4.0

Race 13 - 1 Division - 4/3/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn AUS 61 HSC M Jackson   112 14:10 14:42:15 0:32:15 0:28:48 0:00:00 112 1.0
2 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 14:10 14:41:08 0:31:08 0:28:50 0:00:02 108.122 2.0
3 Senior DRCA Finn AUS 7 HSC G Clarke   112 14:10 14:44:04 0:34:04 0:30:25 0:01:49 118.309 3.0
4 Senior ORA Finn AUS 277 HSC R Lichter   112 14:10 14:44:10 0:34:10 0:30:30 0:01:55 118.656 4.0

Race 14 - 1 Division - 4/3/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:57
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn AUS 61 HSC M Jackson   112 14:57 15:26:55 0:29:55 0:26:43 0:00:00 112 1.0
2 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 14:57 15:26:39 0:29:39 0:27:27 0:00:48 111.002 2.0
3 Senior DRCA Finn AUS 7 HSC G Clarke   112 14:57 15:28:49 0:31:49 0:28:24 0:01:54 119.113 3.0
4 Senior ORA Finn AUS 277 HSC R Lichter   112 14:57 15:29:39 0:32:39 0:29:09 0:02:44 122.233 4.0

Race 5 - 2 Division - 12-11-17 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:01
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127 14:01 14:55:18 0:54:18 0:42:45 0:00:00 127 1.0
2 Senior Wine Down RS100 Aus 270 HSC M Johnson   105 14:01 14:46:36 0:45:36 0:43:26 0:00:42 106.652 2.0
3 Senior Red Peril Impulse 583 HSC N Watson   118.5 14:01 15:00:59 0:59:59 0:50:37 0:09:19 140.293 3.0
4 Senior   OK DINGHY G379 HSC A Loos   115.5 14:01 15:05:45 1:04:45 0:56:04 0:15:22 151.441 4.0
5 Senior   Laser 163970 HSC B Brunton   113     DNF       11.0

Race 6 - 2 Division - 12/11/17 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:12
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127 15:12 16:06:01 0:54:01 0:42:32 0:00:00 127 1.0
2 Senior Wine Down RS100 Aus 270 HSC M Johnson   105 15:12 15:58:39 0:46:39 0:44:26 0:01:59 109.68 2.0
3 Senior Red Peril Impulse 583 HSC N Watson   118.5 15:12 16:06:44 0:54:44 0:46:11 0:04:20 128.685 3.0
4 Senior   OK DINGHY G379 HSC A Loos   115.5     DNF       11.0
4 Senior   Laser 163970 HSC B Brunton   113     DNF       11.0

Race 11 - 2 Division - 4/2/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14:05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127     29:12 0:23:00 0:00:00 127 1.0
2 Senior   Europe Dinghy KA14 HSC A Chabrol   120     29:14 0:24:22 0:01:39 127.145 2.0
3 Senior Red Peril Impulse 583 HSC N Watson   118.5     29:17 0:24:43 0:02:02 127.362 3.0
4 Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113     28:04 0:24:50 0:02:05 122.071 4.0
5 Senior Panko Sabre 1907 HSC L Hutton   127     34:31 0:27:11 0:05:19 150.124 5.0
6 Senior   Laser 163970 HSC B Brunton   113     33:57 0:30:03 0:07:58 147.659 6.0
7 Senior   Sabre 264 HSC J Roberts   127     40:32 0:31:55 0:11:20 176.292 7.0
8 Senior RASA Sabre 347 HSC D Clarke   127     DNF       11.0

Race 12 - 2 Division - 4/2/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15:55
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Panko Sabre 1907 HSC L Hutton   127     29:16 0:23:03 0:00:00 127 1.0
2 Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127     29:50 0:23:29 0:00:34 129.459 2.0
3 Senior   Europe Dinghy KA14 HSC A Chabrol   120     30:16 0:25:13 0:02:37 131.339 3.0
4 Senior Red Peril Impulse 583 HSC N Watson   118.5     30:49 0:26:00 0:03:31 133.726 4.0
5 Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113     30:42 0:27:10 0:04:40 133.22 5.0
6 Senior   Laser 163970 HSC B Brunton   113     OCS       11.0
6 Senior   Sabre 264 HSC J Roberts   127     DNF       11.0
6 Senior RASA Sabre 347 HSC D Clarke   127     DNF       11.0

Race 13 - 2 Division - 4/3/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113 14:10 14:41:40 0:31:40 0:28:01 0:00:00 113 1.0
2 Senior   Sabre 264 HSC J Roberts   127     DNS       11.0

Race 14 - 2 Division - 4/3/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:57
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Place Points
1 Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113 DNS 11.0

Race 5 - 4 Division - 12-11-17 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:01
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn AUS 196 SYC     112 14:01 15:02:27 1:01:27 0:54:52 0:00:00 112 1.0

Race 6 - 4 Division - 12/11/17 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:12
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn AUS 196 SYC     112 15:12 16:16:37 1:04:37 0:57:42 0:00:00 112 1.0

Race 11 - 4 Division - 4/2/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14:05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn AUS 223 Black Rock B Reynolds   112     35:24 0:31:36 0:00:00 112 1.0
2 Senior   Finn AUS 196 SYC     112     36:07 0:32:15 0:00:43 114.267 2.0

Race 12 - 4 Division - 4/2/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15:55
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Place Points
1 Senior   Finn AUS 196 SYC     112 DNF 4.0
1 Senior   Finn AUS 223 Black Rock B Reynolds   112 OCS 4.0

Race 13 - 4 Division - 4/3/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn NZL6   Gary   112 14:10 14:42:07 0:32:07 0:28:41 0:00:00 112 1.0

Race 14 - 4 Division - 4/3/18 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:57
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn NZL6   Gary   112 14:57 15:27:20 0:30:20 0:27:05 0:00:00 112 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 11
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com