Club Championship 2017/18

Hampton Sailing Club

Club Championship 2018-19 web

1 Division

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: VY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Total Nett
1st Senior Little WIng Finn AUS 9 HSC J Shellvey   112 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 (3.0) (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 33.0 7.0
2nd Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) (4.0) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 34.0 7.0
3rd Senior DRCA Finn AUS 7 HSC G Clarke   112 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 68.0 28.0
4th Senior ORA Finn AUS 277 HSC R Lichter   112 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 2.0 2.0 77.0 37.0
5th Senior   Finn AUS 61 HSC M Jackson   112 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 84.0 44.0
6th Senior   Finn AUS 33 HSC S Skeggs   112 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 100.0 60.0
6th Senior Black Dog Finn AUS 3 HSC J Guther   112 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 100.0 60.0
6th Senior Sweet Potayto Tasar 2107 HSC I Taylor N Taylor 108 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 100.0 60.0
6th Senior   Contender 1363 HSC J Maddick   106.5 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 100.0 60.0

2 Division

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: VY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Total Nett
1st Senior Hyperspace 420 48725 HSC R Marshall L Zhoa 115 6.0 3.0 2.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 1.0 100.0 16.0
2nd Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 110.0 26.0
3rd Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 21.0 DNC 3.0 1.0 1.0 2.0 114.0 30.0
4th Senior RASA Sabre 347 HSC D Clarke   127 9.0 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 164.0 80.0
5th Senior   Sabre 264 HSC J Roberts   127 10.0 8.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 167.0 83.0
6th Senior   Europe Dinghy KA14 HSC A Chabrol   120 2.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 172.0 88.0
7th Senior Cee-Bee Sabre 1431 HSC C Bagossy   127 3.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 175.0 91.0
8th Senior   Impulse 370 HSC K Trotter   118.5 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 176.0 92.0
9th Senior Whitely 420 44769 HSC S Moller M Moller 115 4.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 177.0 93.0
10th Senior Honky Tonk Sabre 489 HSC S Arni   127 5.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 179.0 95.0
11th Senior   Laser 214424 HSC S Gunther   113 8.0 9.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 185.0 101.0
12th Senior Red Peril Impulse 583 HSC N Watson   118.5 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 191.0 107.0
13th Senior N/A 125 Thompson Sails HSC J Gruby A Gruby 123 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 192.0 108.0
14th Senior Sorted Tasar 51579 HSC J Shaw A Shaw 108 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 193.0 109.0
15th Senior   Pacer 1463 HSC     127.5 11.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 200.0 116.0
16th Senior Banshee Sparrow 267 HSC H Wareham   145 12.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 201.0 117.0
17th Senior   Laser 163970 HSC B Brunton   113 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 210.0 126.0
17th Senior   OK DINGHY G379 HSC A Loos   115.5 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 210.0 126.0
17th Senior Wine Down RS100 Aus 270 HSC M Johnson   105 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 210.0 126.0
17th Senior Panko Sabre 1907 HSC L Hutton   127 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 210.0 126.0

4 Division

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Total Nett
1st Senior X Fox Lady Tasar 2664 SYC J M 108 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 4.0 3.0 3.0 74.0 29.0
2nd Senior Hilarious Tasar 2784 SYC D Taylor D Crawshaw 108 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 5.0 2.0 4.0 5.0 76.0 31.0
3rd Senior   Finn AUS 196 SYC     112 1.0 1.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 79.0 34.0
4th Senior   Finn AUS 223 Black Rock B Reynolds   112 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 92.0 47.0
5th     Tasar 2954       108 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 1.0 93.0 48.0
6th Senior Helter Skelter Tasar 2910 SYC D Bvislie P Potter 108 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 2.0 93.0 48.0
7th     Fireball 15048       101 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 93.0 48.0
8th     RS100 1476       105 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 96.0 51.0
9th Senior Rastafarian Rocket Tasar 2776 SYC G Evens L J Evens 108 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 4.0 99.0 54.0
10th     Impulse 320       118.5 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 106.0 61.0
11th     Tasar 2335       108 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 111.0 66.0
12th     29er 423       96.5 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 15.0 DNC 111.0 66.0
13th Senior The Mistress Musto Skiff 565 SYC R Dayes   91 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 15.0 DNC 112.0 67.0
14th Senior   Finn NZL6   Gary   112 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 120.0 75.0

Race 1 - 1 Division - 7/10/2018 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 14:00 14:37:59 0:37:59 0:35:10 0:00:00 108 1.0
2 Senior   Finn AUS 61 HSC M Jackson   112 14:00 14:39:31 0:39:31 0:35:17 0:00:08 112.36 2.0

Race 2 - 1 Division - 7/10/2018 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:55, Ave wind: 10 Knots
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 14:55 15:29:41 0:34:41 0:32:07 0:00:00 108 1.0
2 Senior   Finn AUS 61 HSC M Jackson   112 14:55 15:32:08 0:37:08 0:33:09 0:01:10 115.629 2.0

Race 3 - 1 Division - 11/11/2018 at 14:08

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 14:08 14:33:40 0:25:40 0:23:46 0:00:00 108 1.0
2 Senior Little WIng Finn AUS 9 HSC J Shellvey   112 14:08 14:35:33 0:27:33 0:24:36 0:00:56 115.925 2.0

Race 4 - 1 Division - 11/11/2018 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:49
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Little WIng Finn AUS 9 HSC J Shellvey   112 14:49 15:26:59 0:37:59 0:33:55 0:00:00 112 1.0
2 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 14:49 15:25:46 0:36:46 0:34:03 0:00:08 108.412 2.0

Race 9 - 1 Division - 20/1/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:07
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 14:07 14:21:55 0:14:55 0:13:49 0:00:00 108 1.0
2 Senior DRCA Finn AUS 7 HSC G Clarke   112 14:07 14:45:04 0:38:04 0:33:59 0:22:36 275.611 2.0
3 Senior Little WIng Finn AUS 9 HSC J Shellvey   112 14:07 14:45:09 0:38:09 0:34:04 0:22:41 276.215 3.0

Race 10 - 1 Division - 20/1/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108 15:00 15:32:59 0:32:59 0:30:32 0:00:00 108 1.0
2 Senior DRCA Finn AUS 7 HSC G Clarke   112 15:00 15:35:57 0:35:57 0:32:06 0:01:45 117.714 2.0
3 Senior Little WIng Finn AUS 9 HSC J Shellvey   112 15:00 15:36:51 0:36:51 0:32:54 0:02:39 120.661 3.0

Race 11 - 1 Division - 10/2/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Little WIng Finn AUS 9 HSC J Shellvey   112     15:05:08 13:28:09 0:00:00 112 1.0
2 Senior DRCA Finn AUS 7 HSC G Clarke   112     15:14:28 13:36:29 0:09:20 113.155 2.0
3 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108     15:02:33 13:55:42 0:29:45 111.68 3.0

Race 12 - 1 Division - 10/2/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15:22
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Little WIng Finn AUS 9 HSC J Shellvey   112     15:56:39 14:14:09 0:00:00 112 1.0
2 Senior DRCA Finn AUS 7 HSC G Clarke   112     15:57:20 14:14:46 0:00:41 112.08 2.0
3 Senior ORA Finn AUS 277 HSC R Lichter   112     15:57:21 14:14:47 0:00:42 112.082 3.0
4 Senior Sail a Vie Tasar 2931 HSC B Vinot K Vinot 108     15:57:46 14:46:49 0:35:17 112.131 4.0

Race 13 - 1 Division - 17/3/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Little WIng Finn AUS 9 HSC J Shellvey   112 14:10 14:46:30 0:36:30 0:32:35 0:00:00 112 1.0
2 Senior ORA Finn AUS 277 HSC R Lichter   112 14:10 14:47:50 0:37:50 0:33:47 0:01:20 116.091 2.0

Race 14 - 1 Division - 17/3/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:02
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Little WIng Finn AUS 9 HSC J Shellvey   112 15:02 15:36:49 0:34:49 0:31:05 0:00:00 112 1.0
2 Senior ORA Finn AUS 277 HSC R Lichter   112 15:02 15:38:01 0:36:01 0:32:09 0:01:12 115.86 2.0

Race 1 - 2 Division - 7/10/2018 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127 14:00 14:37:37 0:37:37 0:29:37 0:00:00 127 1.0
2 Senior   Europe Dinghy KA14 HSC A Chabrol   120 14:00 14:36:42 0:36:42 0:30:35 0:01:09 123.905 2.0
3 Senior Cee-Bee Sabre 1431 HSC C Bagossy   127 14:00 14:39:09 0:39:09 0:30:50 0:01:32 132.177 3.0
4 Senior Whitely 420 44769 HSC S Moller M Moller 115 14:00 14:36:46 0:36:46 0:31:58 0:02:42 124.13 4.0
5 Senior Honky Tonk Sabre 489 HSC S Arni   127 14:00 14:43:30 0:43:30 0:34:15 0:05:53 146.863 5.0
6 Senior Hyperspace 420 48725 HSC R Marshall L Zhoa 115 14:00 14:39:51 0:39:51 0:34:39 0:05:47 134.54 6.0
7 Senior   Impulse 370 HSC K Trotter   118.5 14:00 14:41:12 0:41:12 0:34:46 0:06:06 139.098 7.0
8 Senior   Laser 214424 HSC S Gunther   113 14:00 14:41:43 0:41:43 0:36:55 0:08:15 140.842 8.0
9 Senior RASA Sabre 347 HSC D Clarke   127 14:00 14:48:14 0:48:14 0:37:59 0:10:37 162.844 9.0
10 Senior   Sabre 264 HSC J Roberts   127 14:00 14:48:34 0:48:34 0:38:14 0:10:57 163.969 10.0
11 Senior   Pacer 1463 HSC     127.5 14:00 14:57:24 0:57:24 0:45:01 0:19:38 193.792 11.0
12 Senior Banshee Sparrow 267 HSC H Wareham   145 14:00 15:22:00 1:22:00 0:56:33 0:39:03 276.845 12.0

Race 2 - 2 Division - 7/10/2018 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:55, Ave wind: 10 Knots
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127 14:55 15:26:29 0:31:29 0:24:47 0:00:00 127 1.0
2 Senior   Europe Dinghy KA14 HSC A Chabrol   120 14:55 15:25:44 0:30:44 0:25:37 0:00:59 123.975 2.0
3 Senior Hyperspace 420 48725 HSC R Marshall L Zhoa 115 14:55 15:25:49 0:30:49 0:26:48 0:02:18 124.311 3.0
4 Senior Cee-Bee Sabre 1431 HSC C Bagossy   127 14:55 15:30:52 0:35:52 0:28:14 0:04:23 144.682 4.0
5 Senior Whitely 420 44769 HSC S Moller M Moller 115 14:55 15:27:35 0:32:35 0:28:20 0:04:04 131.437 5.0
6 Senior Honky Tonk Sabre 489 HSC S Arni   127 14:55 15:33:05 0:38:05 0:29:59 0:06:36 153.624 6.0
7 Senior RASA Sabre 347 HSC D Clarke   127 14:55 15:36:25 0:41:25 0:32:37 0:09:56 167.07 7.0
8 Senior   Sabre 264 HSC J Roberts   127 14:55 15:37:56 0:42:56 0:33:48 0:11:27 173.188 8.0
9 Senior   Laser 214424 HSC S Gunther   113 14:55 15:33:30 0:38:30 0:34:04 0:10:29 155.304 9.0

Race 3 - 2 Division - 11/11/2018 at 14:08

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127 14:08 14:35:37 0:27:37 0:21:45 0:00:00 127 1.0
2 Senior Hyperspace 420 48725 HSC R Marshall L Zhoa 115 14:08 14:37:58 0:29:58 0:26:03 0:04:58 137.807 2.0
3 Senior N/A 125 Thompson Sails HSC J Gruby A Gruby 123 14:08 14:42:38 0:34:38 0:28:09 0:07:53 159.267 3.0

Race 4 - 2 Division - 11/11/2018 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:49
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127 14:49 15:28:33 0:39:33 0:31:09 0:00:00 127 1.0
2 Senior Hyperspace 420 48725 HSC R Marshall L Zhoa 115 14:49 15:28:29 0:39:29 0:34:20 0:03:40 126.786 2.0

Race 9 - 2 Division - 20/1/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:07
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Feather Fall Sabre 1459 HSC W Brown   127 14:07 14:41:12 0:34:12 0:26:56 0:00:00 127 1.0
2 Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113 14:07 14:40:38 0:33:38 0:29:46 0:03:12 124.896 2.0

Race 10 - 2 Division - 20/1/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Impulse 370 HSC K Trotter   118.5 15:00 15:27:51 0:27:51 0:23:30 0:00:00 118.5 1.0
2 Senior Red Peril Impulse 583 HSC N Watson   118.5 15:00 15:29:19 0:29:19 0:24:44 0:01:28 124.741 2.0

Race 11 - 2 Division - 10/2/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior RASA Sabre 347 HSC D Clarke   127     15:24:46 12:08:10 0:00:00 127 1.0
2 Senior   Sabre 264 HSC J Roberts   127     15:26:12 12:09:17 0:01:26 127.197 2.0
3 Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113     15:08:53 13:24:19 1:26:04 124.819 3.0
4 Senior Sorted Tasar 51579 HSC J Shaw A Shaw 108     15:13:55 14:06:13 2:07:30 125.51 4.0

Race 12 - 2 Division - 10/2/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15:22
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113     15:56:51 14:06:46 0:00:00 113 1.0

Race 13 - 2 Division - 17/3/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113 14:10 14:43:20 0:33:20 0:29:30 0:00:00 113 1.0
2 Senior Hyperspace 420 48725 HSC R Marshall L Zhoa 115 14:10 14:48:50 0:38:50 0:33:46 0:04:55 131.645 2.0

Race 14 - 2 Division - 17/3/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:02
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Hyperspace 420 48725 HSC R Marshall L Zhoa 115 15:02 15:36:03 0:34:03 0:29:37 0:00:00 115 1.0
2 Senior Hun Laser 187904 HSC C Baggossy   113 15:02 15:38:24 0:36:24 0:32:13 0:02:57 122.937 2.0

Race 1 - 4 Division - 7/10/2018 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn AUS 196 SYC     112 14:00 14:43:21 0:43:21 0:38:42 0:00:00 112 1.0

Race 2 - 4 Division - 7/10/2018 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:55, Ave wind: 10 Knots
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn AUS 196 SYC     112 14:55 15:33:36 0:38:36 0:34:28 0:00:00 112 1.0

Race 3 - 4 Division - 11/11/2018 at 14:08

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:08
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn AUS 223 Black Rock B Reynolds   112 14:08 14:36:25 0:28:25 0:25:22 0:00:00 112 1.0
2 Senior   Finn AUS 196 SYC     112 14:08 14:38:35 0:30:35 0:27:18 0:02:10 120.54 2.0

Race 4 - 4 Division - 11/11/2018 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:49
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior   Finn AUS 223 Black Rock B Reynolds   112 14:49 15:27:29 0:38:29 0:34:22 0:00:00 112 1.0

Race 9 - 4 Division - 20/1/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:07
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1     Impulse 320       118.5 14:07 14:39:24 0:32:24 0:27:21 0:00:00 118.5 1.0
2     Fireball 15048       101 14:07 14:36:55 0:29:55 0:29:37 0:02:18 109.417 2.0
3     RS100 1476       105 14:07 14:38:50 0:31:50 0:30:19 0:03:07 116.427 3.0
4 Senior X Fox Lady Tasar 2664 SYC J M 108 14:07 14:41:22 0:34:22 0:31:49 0:04:50 125.693 4.0
5 Senior Hilarious Tasar 2784 SYC D Taylor D Crawshaw 108 14:07 14:42:11 0:35:11 0:32:35 0:05:39 128.68 5.0

Race 10 - 4 Division - 20/1/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1     Fireball 15048       101 15:00 15:28:19 0:28:19 0:28:02 0:00:00 101 1.0
2 Senior Hilarious Tasar 2784 SYC D Taylor D Crawshaw 108 15:00 15:31:47 0:31:47 0:29:26 0:01:30 113.365 2.0
3     RS100 1476       105 15:00 15:31:31 0:31:31 0:30:01 0:02:05 112.414 3.0
4 Senior X Fox Lady Tasar 2664 SYC J M 108 15:00 15:33:24 0:33:24 0:30:56 0:03:07 119.131 4.0

Race 11 - 4 Division - 10/2/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Senior Helter Skelter Tasar 2910 SYC D Bvislie P Potter 108     15:00:14 13:53:33 0:00:00 108 1.0
2     Tasar 2954       108     15:00:30 13:53:48 0:00:16 108.032 2.0
3 Senior X Fox Lady Tasar 2664 SYC J M 108     15:01:05 13:54:20 0:00:51 108.102 3.0
4 Senior Hilarious Tasar 2784 SYC D Taylor D Crawshaw 108     15:03:15 13:56:21 0:03:01 108.362 4.0
5 Senior Rastafarian Rocket Tasar 2776 SYC G Evens L J Evens 108     15:03:26 13:56:31 0:03:12 108.384 5.0
6     29er 423       96.5     15:08:43 15:41:41 1:44:20 109.018 6.0
7 Senior The Mistress Musto Skiff 565 SYC R Dayes   91     14:56:28 16:25:08 2:17:56 107.548 7.0

Race 12 - 4 Division - 10/2/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15:22
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1     Tasar 2954       108     15:53:55 14:43:15 0:00:00 108 1.0
2 Senior Helter Skelter Tasar 2910 SYC D Bvislie P Potter 108     15:55:20 14:44:34 0:01:25 108.16 2.0
3 Senior X Fox Lady Tasar 2664 SYC J M 108     15:55:41 14:44:54 0:01:46 108.2 3.0
4 Senior Rastafarian Rocket Tasar 2776 SYC G Evens L J Evens 108     15:55:59 14:45:10 0:02:04 108.234 4.0
5 Senior Hilarious Tasar 2784 SYC D Taylor D Crawshaw 108     15:57:19 14:46:24 0:03:24 108.385 5.0
6     Tasar 2335       108     15:58:22 14:47:23 0:04:27 108.504 6.0

Race 13 - 4 Division - 17/3/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Place Points

Race 14 - 4 Division - 17/3/19 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:02
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Place Points

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com