HSC 2019-2020 Racing results including visitors

Results are provisional as of 15:18 on November 18, 2019

HSC Club1 - 17/11/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:02
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Division 1 Ridgididge TASAR 2871 Visitor Paul Ridgway Bronwyn Ridgway 108 0:39:31 0:36:35 1.0
2 Division 1 Rastafarian Rocket TASAR 2776 Visitor Gareth Evans Laura Evans 108 0:42:30 0:39:21 2.0
3 Division 1 X TASAR 2967 HSC Jake Gunther Millie Gunther 108 0:42:37 0:39:28 3.0
4 Division 1 10th Avenue Freeze out FINN AUS 61 HSC Mark Jackson   112 0:44:14 0:39:30 4.0
5 Division 1 Feats of Strength RS Aero 7 2500 Visitor Michael O'Brien   112.5 0:44:53 0:39:54 5.0
6 Division 1 Sail A Vie TASAR 2963 HSC Blaise Vinot Kate Vinot 108 0:43:09 0:39:57 6.0
7 Division 1 Al Capitan TASAR 2905 Visitor Alistair Murray Sarah McCully 108 0:43:15 0:40:03 7.0
8 Division 1 ESP FINN 33 HSC Stuart Skeggs   112 0:45:34 0:40:41 8.0
9 Division 1 NoName RS Aero 5 2675 Visitor Sophie Jackson   117 0:48:05 0:41:06 9.0
10 Division 1 KAI FINN AUS 7 HSC Greg Clark   112 0:46:52 0:41:51 10.0
11 Division 1 Megsy RS Aero 5 3006 Visitor Megan Ridgway   117 0:49:04 0:41:56 11.0
12 Division 1 Racer X RS Aero 7 3007 Visitor Simon Wilkins   112.5 0:48:06 0:42:45 12.0
13 Division 1 Little Wing FINN ESP 100 HSC John Shallvey   112 0:48:00 0:42:51 13.0
14 Division 1 Sul Sea RS Aero 5 3091 HSC Ingrid Vinot   117 0:54:15 0:46:22 14.0
15 Division 1 OISKOOL LASER RADIAL 192296 Visitor Armando Di Stefano   118.5 0:55:24 0:46:45 15.0
16 Division 1 NoName LASER RADIAL 202652 Visitor Phillip George   118.5 0:57:09 0:48:14 16.0
17 Division 1 Unnamed CONTENDER 1363 HSC John Maddick   106.5 0:55:15 0:51:53 17.0
18 Division 1 Love in the First Degree RS Aero 7 2048 Visitor Aaron Flavell   112.5 1:01:03 0:54:16 18.0
19 Division 1 Heleter Skelter TASAR 2910 Visitor David Elmslie D Pace 108 DNF   20.0

HSC Club 2 - 17/11/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:06
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Division 1 Ridgididge TASAR 2871 Visitor Paul Ridgway Bronwyn Ridgway 108 0:45:38 0:42:15 1.0
2 Division 1 X TASAR 2967 HSC Jake Gunther Millie Gunther 108 0:47:10 0:43:40 2.0
3 Division 1 Al Capitan TASAR 2905 Visitor Alistair Murray Sarah McCully 108 0:47:47 0:44:15 3.0
4 Division 1 10th Avenue Freeze out FINN AUS 61 HSC Mark Jackson   112 0:49:42 0:44:23 4.0
5 Division 1 NoName RS Aero 5 2675 Visitor Sophie Jackson   117 0:52:10 0:44:35 5.0
6 Division 1 Sail A Vie TASAR 2963 HSC Blaise Vinot Kate Vinot 108 0:48:41 0:45:05 6.0
7 Division 1 KAI FINN AUS 7 HSC Greg Clark   112 0:50:32 0:45:07 7.0
8 Division 1 Rastafarian Rocket TASAR 2776 Visitor Gareth Evans Laura Evans 108 0:49:01 0:45:23 8.0
9 Division 1 Feats of Strength RS Aero 7 2500 Visitor Michael O'Brien   112.5 0:51:36 0:45:52 9.0
10 Division 1 Megsy RS Aero 5 3006 Visitor Megan Ridgway   117 0:53:42 0:45:54 10.0
11 Division 1 Racer X RS Aero 7 3007 Visitor Simon Wilkins   112.5 0:51:57 0:46:11 11.0
12 Division 1 Sul Sea RS Aero 5 3091 HSC Ingrid Vinot   117 0:56:18 0:48:07 12.0
13 Division 1 NoName LASER RADIAL 202652 Visitor Phillip George   118.5 0:57:58 0:48:55 13.0
14 Division 1 Love in the First Degree RS Aero 7 2048 Visitor Aaron Flavell   112.5 0:55:49 0:49:37 14.0
15 Division 1 OISKOOL LASER RADIAL 192296 Visitor Armando Di Stefano   118.5 0:59:02 0:49:49 15.0
16 Division 1 Unnamed CONTENDER 1363 HSC John Maddick   106.5 0:53:55 0:50:38 16.0
17 Division 1 ESP FINN 33 HSC Stuart Skeggs   112 DNF   20.0
17 Division 1 Little Wing FINN ESP 100 HSC John Shallvey   112 DNF   20.0
17 Division 1 Heleter Skelter TASAR 2910 Visitor David Elmslie D Pace 108 DNS   20.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com